Szubjektív Újbuda

Szubjektív Újbuda

Házemlék

2020. szeptember 30. - Zsolti bácsi

Buda főutcájának mészáros mestere, Barta Henrik és felesége 1928-ban megvettek férjezett lányuk nevére az éppen elkészült kelenföldi evangélikus templom közelében egy telket. Vejükkel, aki hat év szibériai hadifogságból hihetetlen szerencsével, de még több önfegyelem árán megmenekült, és a Pesti…

Tovább

A „Nagy Posta” előtt álló fekete árusok

Mamámmal gyerekkoromban sokat vásároltunk a Fehérvári úti piacon. A Vásárhelyi Pál utcából a Fehérvári útra fordultunk ki mindig. Itt a csöndes utca nyugalma megváltozott. Autóforgalomtól zajos és kiabálásokkal teli volt a „Nagy Posta” előtti járda. Szoros sorban álltak az emberek, és karjukra…

Tovább

A párttal, a néppel… vagy mégsem?

Egy szomorú történetet szeretnék elmesélni. Nagyon tudatosan nem írok neveket. Aki még érintett, bár már nem laknak Albertfalván, attól előre is bocsánatot kérek! Nem akarok senkit megbántani. A Kádár-rendszer egyik fő jellegzetessége volt, hogy amiről nem beszélünk, az nincs. Így volt ez a…

Tovább

Az albertfalvi mozi: a Szigethy filmszínház

A háború előtt „ALBERT” mozi volt a neve. Albertfalván, mint mindenhol a világon, volt egy mindenki által szeretett kis mozi, amit mindenki szeretett, és amire mindenki szívesen emlékszik. Talán azért, mert mindenhol egy korszak lenyomatát hordozták. Milyen filmek mentek akkor? Milyenek voltak a…

Tovább

A régi albertfalvi strandok

Albertfalván két strand volt. A „BESZKÁRT” a forgalmi telepnél, és Albertfalva északi határánál, a Kondorosi útnál lévő „KÁBEL” strand volt a másik. Mindkettő sűrűn látogatott és nagyon közkedvelt strand volt. Na, a Kábel átépítve most is megvan, mint Nyéki Imre uszoda! Most is nagyon jó! Az 1960-as…

Tovább

Egy darabot a szívemből…

Szombat volt és az utolsó óránk a gimiben – az ifjabbak kedvéért, 1971-ben járunk –, ének. Halk zsongás, a fiúk szokás szerint röhögtek, mi lányok pedig sugdolózva terveztük az esti programot. Drága jó Abszinger tanár úr hosszas tirádát intézett felénk a Haydn-kórus jelentőségéről, arról, hogy vajon…

Tovább

Én is a Bartók 27-be jártam...

1953-ban iratkoztam be a XI. Bartók Béla út 27. számú általános iskola első osztályába. Nóra néni volt a tanító nénim (Proff Lászlóné). Igazgatónkat Gábor Samunak hívták. Az egész iskola szervezete még gyökeresen más volt, mint a mostani. Egyrészt nem voltak vegyes osztályok: legtöbb helyen külön…

Tovább
süti beállítások módosítása